Dla dzieci i młodzieży

 

Fot. Zabawa integracyjna w ramach zajęć. Zdj. Maciej Sopyło.

Podczas zajęć buduję relacje, słucham i rozmawiam. Pracuję metodami aktywnymi, opartymi o doświadczanie (cykl Kolba). Oglądając film, analizując sytuację czy wcielając się w daną rolę (na przykład moderatora forum decydującego: zostawić dany komentarz, czy wyrzucić) przyglądamy się sytuacji, analizujemy ją, przekładamy na ogólniejsze zasady i szukamy dla nich zastosowania w życiu.

Prowadzę zarówno pojedyncze spotkania, jak i zajęcia cykliczne, preferuje te drugie.

Najczęściej wybierane tematy warsztatów dla dzieci (do trzeciej klasy szkoły podstawowej):

Fot. Zajęcia o prawach człowieka w przedszkolu. Zdj. Agnieszka Chmielecka

Edukacja medialna i cyfrowa: Obcy w sieci. Jak sobie radzić, gdy pisze do mnie ktoś, kogo nie znam?; Co to jest komputer i internet, jak działają i jak z nich korzystać?; Co fajnego mogę robić w sieci, by dobrze się bawić i rozwijać swoje umiejętności?; PEGI – co z tego, co jest w sieci jest dla mnie i co robić, gdy coś mnie w niej zaniepokoi lub przestraszy?

Prawa człowieka: Czy ja, dziecko, mam prawa i co to znaczy?

Komunikacja: Co robić, gdy ktoś nie słucha mnie, śmieje się ze mnie, przedrzeźnia mnie – w Internecie i w klasie?; Poznajmy się – zajęcia i zabawy integracyjne; Jak możemy lepiej się porozumiewać – ustalamy zasady, na których nam zależy!; Empatyczna komunikacja i rozstrzyganie sporów.

Najcześciej wybierane tematy warsztatów dla młodzieży:

Fot. Zajęcia o różnicy w komunikacji bezpośredniej i zapośredniczonej w jednej ze szkół. Zdj. Maciej Sopyło

Edukacja medialna i cyfrowa: Hejt, mowa nienawiści, cyberprzemoc – co to jest i jak sobie z tym radzić?; Seksting – dlaczego wysyłanie intymnych wiadomości jest ryzykowne?; Moje dane w sieci – co wie o mnie Internet?; Mój internetowy wizerunek – jak go budować, by inni widzieli mnie tak, jak chcę? Jak korzystam w nowych technologii i czy mi z tym dobrze?; Na drodze ku sławie – jak opowiadać w sieci o swoich pasjach tak, by inni chcieli klikać?; Fake news i dezinformacja – jak nie dać się oszukać w Internecie?; Nasze zasady w sieci – ustalamy zasady komunikacji (np. w messengerze); Tworzymy media – zajęcia z tworzenia tekstów (gazet) i podcastów (radio) dziennikarskich. 

Prawa człowieka: Co to są prawa człowieka i jak mogę ich dochodzić?

Komunikacja: Poznajmy się – zajęcia i zabawy integracyjne; Jak możemy lepiej się porozumiewać – ustalamy zasady, na których nam zależy!; Empatyczna komunikacja i rozstrzyganie sporów.

 

 

Maciej Sopyło

Instagram

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .

Please note

This is a widgetized sidebar area and you can place any widget here, as you would with the classic WordPress sidebar.